Košík0
Spôsoby doručenia
Prepravca6 €
Osobný odber BrnoZadarmo

Odhlučnenie kufra prehľadne v niekoľkých krokoch

Odhlučnenie batožinového priestoru má úplne zásadný a pravdepodobne najväčší vplyv na celkové odhlučnenie vozidla. Cez kufor totiž do vozidla preniká veľké množstvo hluku a to najmä cez zadné podbehy a samozrejme cez dno kufra. Hluk je o to silnejší, pretože batožinový priestor je oddelený od interiéru len odkladacím platom a pri vozidlách s karosériou kombi dokonca iba roletkou. Preto dbáme na dôkladné tlmenie a odhlučnenie celého batožinového priestoru a zadných podbehov obzvlášť. V našom ďalšom článku zo seriálu odhlučnenie sa dozviete podrobný postup ako kufor odhlučniť špičkovými materiálmi ruského výrobcu Comfortmat, ktoré sú schopné batožinový priestor maximálne odhlučniť a znížiť hluk v interiéri na možné maximum.

1. Demontáž obloženia kufra a príprava povrchu

Pred samotným odhlučnením je samozrejme nutné demontovať všetky časti interiéru, teda obloženie kufra, koberce, plastové lišty a pod. Tieto časti sú zvyčajne prichytené na niekoľkých skrutkách, prípadne plastových držiakoch. Skrutky teda musíte odskrutkovať a plastové držiaky odcvaknúť. Akonáhle všetky tieto časti batožinového priestoru demontujete, môžete sa pustiť do prípravy povrchu. Ten je nutné zbaviť všetkých nečistôt ako je prach, mazivá alebo vosky. K tomu vám perfektne poslúži napríklad čistič Bilt Hamber Surfex HD, ktorý rýchlo odstráni všetky nečistoty a zároveň povrch odmastí. Teraz je teda kapota pripravená pre aplikáciu antivibračného materiálu o ktorého aplikácii sa dozviete v ďalšom kroku.

2. Aplikácia antivibračného materiálu

Prvým krokom pre odhlučnenie ľubovoľnej plochy vozidla je aplikácia antivibračného materiálu. Ten je nevyhnutný pre zamedzenie vibrácií a rezonancií, ktoré sú pre ľudské ucho zdrojom hluku o určitej frekvencii. Pre tieto účely volíme ultraľahký prémiový antivibračný materiál Comfortmat Dark D2. Použiť môžete samozrejme aj antivibračný materiály Comfortmat z iného modelového radu (Standard alebo Gold), my však pracujeme pri odhlučnení áut výhradne s prémiovým radom Dark, ktorý sa chváli najlepším pomerom hmotnosti a účinnosti na svete. Existujú dva varianty aplikácie. Prvý spočíva v nalepení totožného antivibračného materiálu na celý batožinový priestor. Druhý variant, ktorý odporúčame, počíta s použitím spomínaného antivibračného materiálu Comfortmat D2 s hrúbkou 2,3 ​​mm na všetky plochy okrem zadných podbehov (zo strany kufra) a na ten použiť silnejší variant Comfortmat Dark D3 s hrúbkou 3 mm, prípadne alternatívny materiál z iného modelového radu (vrátane Extreme). Dôvodom sú enormné vibrácie aj hluk práve v priestore zadných podbehov, ktoré patria k plochám najviac zaťaženým hlukom. Postup je nasledujúci. Zvolený antivibračný materiál nalepte na povrch batožinového priestoru a následne použite prítlačný valček pre maximálnu priľnavosť a účinnosť tlmenia. Antivibračné materiály totiž fungujú na 100% iba v prípade, že sú dokonalo priliehajúce k povrchu bez vzduchových medzier. Batožinové priestory môžu mať veľmi reliéfny povrch a aplikácie ako antivibračného, ​​tak protihlukového materiálu môžu byť technicky aj časovo náročné. Odporúčame pokryť antivibračným materiálom kompletne celý povrch batožinového priestoru a nenechávať nikde voľné plochy, ušetrenie jedného kusu materiálu za to určite nestojí. Nebojte sa materiál po krajoch prekryť, nie je to na škodu a účinok materiálu bude vyššia. Čo sa týka spotrebovaného materiálu, tak samozrejme záleží na veľkosti batožinového priestoru. Pri vozidle typu Škoda Octavia odporúčame použiť 18 kusov antivibračného materiálu s rozmerom 500 x 350 mm. Ak sa rozhodnete pre účinnejší variant s aplikáciou silnejšieho materiálu na podbehy, potom vyberte 13 kusov antivibračného materiálu Comfortmat D2 a 5 kusov silnejšieho materiálu Comfortmat D3 (alebo alternatívy, ktoré zvolíte). Na fotke, ktorú vidíte nižšie, je zobrazený menší kufor vozidla Mercedes-Benz A-Class (A45), kde sme použili celkovo 15 kusov antivibračného materiálu.

3. Aplikácia protihlukového materiálu

Ďalším nevyhnutným a úplne zásadným krokom je aplikácia účinného zvukovo izolačného (protihlukového) materiálu. Ten zamedzí prenikaniu hluku do interiéru vozidla. Vďaka špičkovým materiálom spoločnosti Comfortmat máme niekoľko rôzne účinných možností, ako batožinový priestor odhlučniť. Zvoliť môžete rôzne typy materiálu aj samotný postup aplikácie a všetky možnosti si zhrnieme na nasledujúcich riadkoch. Prvou možnosťou je odhlučnenie materiálom Comfortmat Vision a to najmä v prípade, že je pre vás najdôležitejšia hmotnosť vozidla. Vision je ultraľahký zvukovo aj tepelnoizolačný materiál s vysokou schopnosťou absorpcie hluku, ktorý je zároveň aj napriek svojej hrúbke 6 mm veľmi flexibilné a práca s ním je pohodlná. Vision má schopnosť znížiť hluk o cca -15 dB a na odhlučnenie celého kufra budete potrebovať podľa typu vozidla 15 až 20 ks tohto materiálu. Pre prácu nie je potrebné používať prítlačný valček a odporúčame jednotlivé kusy materiálu prikladať vedľa seba, nie cez seba, ako v prípade antivibračného materiálu. Druhým výrazne účinnejším variantom je zvolenie materiálu z modelového radu Premium. Tým je špičkový membránový materiál Comfortmat Blockshot, ktorý poskytuje vysokú úroveň zvukovej aj tepelnej izolácie a je schopný znížiť hluk až o -31 dB. Len pre predstavu je to priemerne o 10 dB viac, než u konkurenčných prémiových materiálov. Blockshot disponuje hrúbkou 7 mm a je tvorený okrem iného zvukovo izolačnou vrstvou a špeciálnou protihlukovou membránou o sile 1,5 mm. Práve v tom je jeho sila a úplne bezkonkurenčná schopnosť odhlučnenia súčasnosti. Postup aplikácie je v podstate totožný ako u predchádzajúceho bodu. Comfortmat Blockshot nalepte na celý povrch batožinového priestoru, počet kusov zostáva rovnaký ako v prípade antivibračného materiálu. Opäť odporúčame jednotlivé kusy materiálu prikladať vedľa seba, nie cez seba a to z dôvodu zbytočného nenavyšovania celkovej hrúbky materiálov. V prípade variantu s materiálmi Premium máte týmto bodom batožinový priestor odhlučnený a môžete sa pustiť do zloženia interiéru.

4. Ide to ešte účinnejšie? ÁNO!

Predchádzajúcí variant je pre väčšinu zákazníkov úplne postačujúci, pretože účinok odhlučnenia materiálu Blockshot je excelentný a nemá na trhu konkurenciu. Napriek tomu existuje možnosť ako batožinový priestor odhlučniť ešte účinnejšie, a to aplikáciou tretej vrstvy na zadné podbehy zo strany kufra, ktoré trpia na hluk najviac. V takom prípade používame nasledujúcu kombináciu. Prvou vrstvou je samozrejme antivibračný materiál, druhou vrstvou v predchádzajúcom bode spomínaný materiál Comfortmat Blockshot, ktorý aplikujeme všade okrem zadných podbehov. Na zadné podbehy (a obvykle aj na blatníky) ako druhú vrstvu nalepíme už spomínaný zvukovo izolačný materiál Comfortmat Vision s hrúbkou 6 mm a ako tretiu vrstvu membránový materiál Comfortmat Blockator. Blockator je unikátny protihlukový materiál s hrúbkou 3 mm z najvyššieho radu Expert, ktorý úplne eliminuje vibrácie a hluk, ktorý bol schopný prekonať prvé dve vrstvy odhlučnenia. Blockator disponuje extrémnou schopnosťou zvukovej izolácie (až -35 dB) v rozsahu od 50 do 3000 Hz a v kombinácii s materiálom Comfortmat Vision ide o vôbec najúčinnejšiu možnosť odhlučnenia. Aplikuje sa teda iba na zadné podbehy a to v počte zvyčajne 5 kusov. Vo väčšine prípadoch ani takto silné odhlučnenie (celková hrúbka na podbehoch môže dosahovať až 13 mm) neznamená horšie podmienky pre opätovnú montáž obloženia kufra, ale je samozrejme nutné počítať napríklad s lokálnym vyrezaním materiálu v oblastiach, kde sú skrutky pre prichytenie obloženia kufra, rôzne koľajnice a pod. Odhlučnenie batožinového priestoru je všeobecne pomerne náročné a je nutné voliť vhodné materiály, ktoré umožnia nielen účinné odhlučnenie, ale aj ľahkú opätovnú montáž obloženia kufra. Preto nie každý kufor odhlučňujeme rovnakým spôsobom a tento článok je skôr všeobecný pre odhlučnenie väčšiny vozidiel. Pre viac informácií sledujte naše montáže odhlučnenia.

Aké materiály sme teda pre odhlučnenie kufra použili?

Pre lepší prehľad a orientáciu v článku si na záver zhrnieme všetky materiály a pomôcky, ktoré sme použili. Počet kusov materiálu vychádza z bežného vozidla strednej triedy typu Škoda Octavia alebo VW Passat. V prípade výrazne väčších či menších vozidiel sa môžu počty mierne líšiť. Pre presnejší výber materiálov odporúčame navštíviť náš konfigurátor odhlučnenia, kde si môžete vybrať vhodné materiály podľa typu vášho vozidla.

1) Variant Premium

 • 13x antivibračný materiál Comfortmat Dark D2 pre zamedzenie vibrácií batožinového priestoru (okrem zadných podbehov).
 • 5x antivibračný materiál Comfortmat Dark D3 pre zamedzenie vibrácií zadných podbehov zo strany kufra.
 • 18x protihlukový materiál Comfortmat Blockshot pre odhlučnenie batožinového priestoru.
 • 1x prítlačný valček Comfortmat Roller pre účinnú aplikáciu antivibračného materiálu.
 • 1x vysoko účinný čistič Bilt Hamber Surfex HD pre vyčistenie plastových aj kovových častí podbehov.

2) Variant Expert

 • 13x antivibračný materiál Comfortmat Dark D2 pre zamedzenie vibrácií batožinového priestoru (okrem zadných podbehov).
 • 5x antivibračný materiál Comfortmat Dark D4 pre zamedzenie vibrácií zadných podbehov zo strany kufra.
 • 13x protihlukový materiál Comfortmat Blockshot pre odhlučnenie batožinového priestoru (okrem zadných podbehov).
 • 5x protihlukový materiál Comfortmat Vision pre odhlučnenie zadných podbehov zo strany kufra.
 • 5x protihlukový materiál Comfortmat Blockator pre uzatvorenie a protihlukovú bariéru zadných podbehov zo strany kufra.
 • 1x prítlačný valček Comfortmat Roller pre účinnú aplikáciu antivibračného materiálu.
 • 1x vysoko účinný čistič Bilt Hamber Surfex HD pre vyčistenie plastových aj kovových časti podbehov.

Máte po prečítaní tohto článku stále obavy, že odhlučnenie batožinového sami nezvládnete, alebo nemáte vhodný priestor pre montáž? V takomto prípade využite možnosti odbornej montáže v našej montážnej dielni v Brne a dohodnite si termín na montáž odhlučnenia. Objednať sa môžete telefonicky na čísle +420 607 38 38 38, alebo nám napíšte na e-mail montaze@ahifi.cz. Radi sa s vami tiež stretneme osobne na našej predajni v Brne.

Autor: Ing. Karel Konečný
Kopírovanie fotografií alebo textu je zakázané! Všetky práva vyhradené.

Podobné články

Comfortmat - revolúcia v odhlučnení vozidiel
Technológie idú rýchlo dopredu a to platí aj pre odhlučnenie vozidiel. Preto sme museli prísť s novými hi-tech materiálmi a novou stratégiou pre nadchádzajúce roky. Určite čítajte ďalej, stojí to za to!
Celý článok
Ako správne odhlučniť dvere vozidla
Predné aj zadné dvere sú jedny z hlavných plôch, ktorými do interiéru vozidla preniká vysoké percento hluku a sú základným prvkom odhlučnenia celého vozidla.
Celý článok
Ako na odhlučnenie predných podbehov vozidla
Odhlučnenie predných podbehov má vplyv najmä na hluk od vozovky, kolies a lietajúcich kamienkov. V našom článku sa dozviete ako predné podbehy veľmi účinne odhlučniť.
Celý článok
Ako odhlučniť kapotu v troch účinných variantoch
Odhlučnenie kapoty spevní, zamedzí vibráciám a zníži hluk motora. V našom článku sa dozviete ako kapotu odhlučniť prehľadne v niekoľkých krokoch.
Celý článok
Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte.