Môj účet
Košík0
Spôsoby doručenia
Prepravca6 €
Osobný odber BrnoZadarmo

Zvyšujeme účinnosť našich inštalácií odhlučnenia vozidiel!

Ruský líder na trhu odhlučnenia vozidiel Comfortmat tento rok predstavil niekoľko nových antivibračných a zvukovoizolačných materiálov, ktoré opäť predstavujú dnes neprekonateľnú schopnosť odhlučnenia. Po zoznámení sa s novými materiálmi a po dokončení prvých inštalácií sme sa rozhodli zmeniť celú koncepciu zvukovej izolácie a výrazne zvýšiť účinnosť zvukovej izolácie v našich inštaláciách pomocou nových výrobkov. V tomto článku opíšeme hlavné zmeny a predstavíme nové produkty.

Výrazné zvýšenie účinnosti zvukovej izolácie podlahy a podhľadu 

Zvuková izolácia podlahy a podbehov kolies zohráva dôležitú úlohu v celkovej zvukovej izolácii vozidla, a preto je nevyhnutné venovať podlahe maximálnu pozornosť a vybrať vysoko účinné materiály. Podlaha je mimoriadne citlivá nielen na hluk, ale vzhľadom na svoju veľkú plochu aj na výrazné vibrácie spôsobené odrazeným hlukom od vozovky, motora, prevodovky, pneumatík a výfukového systému. Preto je prakticky nevyhnutné zvoliť v prvej vrstve zvukovej izolácie vysokoúčinné antivibračné materiály s minimálnou hrúbkou 3 mm. Doteraz sme pracovali s antivibračnými materiálmi Comfortmat z radu Premium, konkrétne Comfortmat Dark D3 s hrúbkou 3 mm a faktorom akustických strát (MLF) 0,41 jednotiek alebo Comfortmat Dark D4 s hrúbkou 4 mm a MLF 0,49 jednotiek. Tieto prémiové antivibračné materiály sa vyznačujú nízkou hmotnosťou, vysokou účinnosťou a v neposlednom rade aj príkladnou pružnosťou, vďaka ktorej sa s nimi výborne pracuje. Podlahy a podklady si však zaslúžia ešte účinnejšie antivibračné materiály, čo sa nám podarilo dosiahnuť s novými profesionálnymi antivibračnými materiálmi Comfortmat Atom s hrúbkou 4 mm a MLF 0,60 a Comfrotmat Extreme s ešte menšou hrúbkou 3,5 mm, ale s vyššou MLF 0,63 jednotiek. Hoci sa zvýšenie akustického stratového činiteľa môže zdať na papieri malé, v praxi je toto číslo obrovské a účinnosť takéhoto antivibračného materiálu je až o viac ako 30 % vyššia. Výsledkom je výrazné zníženie vibrácií a nízkofrekvenčného hluku, ktorý je v týchto oblastiach typický. Chceli by sme tiež spomenúť, že väčšina konkurenčných firiem zaoberajúcich sa zvukovou izoláciou v Českej republike používa pri zvukovej izolácii podláh a podhľadov antivibračné materiály s hrúbkou 2 mm a MLF maximálne 0,33 jednotky. Takéto hodnoty sú pre túto oblasť úplne nedostatočné a účinnosť zvukovej izolácie podlahy je takmer o 50 % nižšia ako v prípade nášho riešenia. A to je len prvá vrstva zvukovej izolácie. 

Nová priemyselná pec na ohrev antivibračných materiálov

Vysoká účinnosť antivibračných materiálov Comfortmat Atom a Extreme je kompenzovaná potrebou zahriať tieto materiály na približne 55 až 60 stupňov. Bez ohrevu je práca s materiálmi prakticky nemožná, preto sme pre našu zvukovú izoláciu zvolili flexibilnejšie materiály z radu Dark. Teraz sme však našu dielňu vybavili veľkou priemyselnou pecou, ktorá pojme až 50 kusov antivibračných materiálov a v priebehu niekoľkých minút ich zohreje na požadovanú teplotu. Vďaka tomu sa s novými antivibračnými materiálmi série Expert ľahko pracuje a umožnilo nám to výrazne zvýšiť celkovú účinnosť našej zvukovej izolácie. Po aplikácii materiál stuhne na prevádzkovú teplotu a jeho účinnosť je v porovnaní s bežnými materiálmi neprekonateľná. V našich balíkoch zvukovej izolácie Premium a Expert sme sa pri odhlučnení podlahy a podbehov zadných kolies rozhodli použiť antivibračný materiál Comfortmat Atom. Vo vylepšených balíkoch Premium Plus a Expert Plus, ktorých cieľom je ešte vyššia účinnosť, teraz nájdete Comfortmat Extreme aj v týchto oblastiach. Práca s ním je náročnejšia aj po jeho zahriatí, veď ide o najúčinnejší antivibračný materiál tejto hrúbky na svete, ale nevadí nám náročnejšia práca, keď potom počujeme nadšené recenzie od zákazníkov. Zvýšenie účinnosti odhlučnenia podlahy prináša aj ďalšiu výhodu - už nie je potrebné odhlučňovať podbehy predných kolies zvonku. Zo strany podlahy sa môžeme dostať k prístrojovej doske a odhlučniť túto oblasť kombináciou vhodných materiálov tak účinne, že už nie je potrebné aplikovať materiály na podbehy predných kolies z vonkajšej strany, kde je tiež výrazne menšia plocha na aplikáciu. To šetrí hmotnosť a čas a umožňuje nám to dôkladnejšie sa sústrediť na zvukovú izoláciu podlahy.

Zvukovoizolačný materiál Comfortmat Raptor na odhlučnenie uzavretých priestorov 

Doteraz sme bojovali s najväčším obmedzením pri odhlučňovaní vozidiel v oblastiach, kde je priestor na použitie obmedzený. Typickými oblasťami sú priestor pod zadnými sedadlami, dno batožinového priestoru a v niektorých vozidlách podlaha. Často sme na tieto miesta museli použiť zvukovoizolačný materiál Comfortmat Vision, ktorý je síce prekvapivo účinný vzhľadom na svoju hmotnosť a pružnosť, ale v dnešnej dobe moderných membránových materiálov je to menej zaujímavé riešenie. Z membránových materiálov sa mohol použiť aspoň Comfortmat Integra, ale hrúbka 6 mm a znížená účinnosť kvôli hmotnosti nie sú vždy optimálnym riešením. Preto sme privítali inováciu Comfortmat Raptor, membránový materiál s hrúbkou iba 4 mm. Raptor sa skladá z novej generácie membrány s hrúbkou 2 mm a zvukovoizolačnej vrstvy rovnakej hrúbky. Výsledkom je schopnosť zvukovej izolácie až 30 dB, čo je zároveň najúčinnejší zvukovoizolačný materiál tejto hrúbky na trhu. Čo teda Raptor prináša do našich zariadení? V prvom rade je to možnosť aplikovať membránové materiály, ktoré sú v súčasnosti najúčinnejšou možnosťou zvukovej izolácie, na všetky časti vozidla. To samozrejme vedie k výrazne vyššej celkovej účinnosti zvukovej izolácie. Čo je však dôležitejšie, hrúbka 4 mm umožňuje úplne bezproblémové zloženie interiéru aj v tých najužších priestoroch vozidla, ako je napríklad priestor pod zadnými sedadlami. Raptor sa nám páčil aj kvôli jednoduchej aplikácii, nízkej hmotnosti a páčila sa nám aj krikľavo oranžová farba.

Najúčinnejší zvukovoizolačný materiál na trhu Comfortmat Titan

Ďalším zaujímavým materiálom, ktorý budeme teraz používať v našich inštaláciách, je Comfortmat Titan. Ako napovedá jeho názov, je to nielen najúčinnejší materiál v portfóliu výrobcu, ale aj najúčinnejší zvukovoizolačný materiál na svete vďaka svojej schopnosti izolovať až 38 dB. Umožňuje to jedinečné zloženie tohto membránového materiálu, ktorý sa skladá zo 4 mm hrubej zvukovoizolačnej vrstvy a najnovšej generácie zvukovoizolačnej membrány, tiež s hrúbkou 4 mm. Len pre český trh sme nechali vyrobiť aj podobný materiál Comfortmat Titan Lite, ktorý má o 1 mm tenšiu membránu, inak zostáva všetko rovnaké. Znížená hrúbka membrány umožňuje dosiahnuť výrazne nižšiu hmotnosť a stále bezkonkurenčnú zvukovú izoláciu až 36 dB. Oba materiály sa budú používať v našich najúčinnejších zvukovoizolačných balíkoch Premium Plus a Expert Plus a nahradia doteraz používanú kombináciu dvoch materiálov Comfortmat Vision + Comfortmat Blockator. Preto už túto kombináciu v našich zariadeniach nenájdete. Titan umožní jednoduchšiu a rýchlejšiu aplikáciu, nižšie náklady a zároveň o 3 dB alebo 1 dB vyššiu účinnosť v prípade Titan Lite. Ak vás zaujíma, ako novinky ovplyvnia ceny zvukovej izolácie, podľa našich výpočtov a prvých inštalácií sa ceny zvukovej izolácie nezmenia. Je to spôsobené najmä tým, že sa nám podarilo znížiť cenu väčšiny materiálov dosiahnutím VIP nákupných cien v spoločnosti Comfortmat. Aj vďaka veľkému záujmu našich zákazníkov sme sa v tomto roku stali najväčším zákazníkom v celej Európe a patríme aj k niekoľkým najväčším v rámci našej domovskej krajiny Ruska. Svoju úlohu zohráva aj samotný materiál Comfortmat Titan, ktorého cena je nižšia ako cena kombinácie týchto dvoch materiálov. Noví zákazníci sa preto môžu tešiť na výrazne vyššiu účinnosť zvukovej izolácie pri nezmenenej cene. 

Autor: Ing. Karel Konečný
Kopírovanie fotografií alebo textu je zakázané! Všetky práva vyhradené.
Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte.