Košík0
Spôsoby doručenia
Prepravca6 €
Osobný odber BrnoZadarmo
Doprava zadarmo od 100 €

Recenzia reproduktorov Hertz základného radu Uno

Po dlhú dobu boli základné reproduktory renomovaného talianskeho výrobcu Hertz známej pod modelovým radom Dieci, kam spadajú komponentné a koaxiálne reproduktory všetkých najbežnejších rozmerov. Medzi najpopulárnejšie produkty patria najmä komponentné reproduktory Hertz DSK 165.3, ktoré dlhé roky patria v danej cene k tým najkvalitnejším reproduktorom vôbec. Obľubu si však získali všetky rozmerové kategórie vrátane atypických rozmerov 4x6"a 5x7". Inžinieri z firmy Hertz sa však rozhodli sprístupniť zákazníkom reproduktory Hertz za ešte nižšiu cenu a to pri zachovaní vysokej kvality zvuku aj spracovanie, ktoré je typické pre modelový rad Dieci. Vznikol teda nový rad Uno, ktorý zahŕňa komponentné reproduktory v rozmeroch 170 mm, 165 mm, 130 mm, koaxiálne reproduktory taktiež o rozmeroch 170 mm, 165 mm, 130 mm a naviac oválne reproduktory 6x9". Modelový rad Uno ponúka aj subwoofer v najpopulárnejšom rozmere 300 mm, ktorý zaujme najmä príjemnou cenovkou a v tejto kategórii aj nadštandardným zvukom.

Kde zvukový zážitok začína

Nový modelový rad Uno je určený predovšetkým ako veľmi kvalitný upgrade továrenského ozvučenia a prináša v danej cenovej kategórii nadštandardný zvuk a veľmi dobré spracovanie. Všetky reproduktory tohto radu disponujú vodeodolnou membránou z lisovaného papiera, neodymovým výškovým reproduktorom, penovým závesom a patentovanou technológiou V-Cone, ktorá je prevzatá z najvyšších modelových radov. Vďaka tejto technológií membrána pripomína písmeno V a do stredu mení svoj kónus. Reprodukcia zvuku nie je natoľko obmedzená smerovosťou a reproduktor s membránou V-cone dokáže vykryť výrazne väčší uhol vyžarovania a nie je toľko náchylný na umiestnenie. Výsledkom je reálnejší a kvalitnejší zvuk, aj keď nepočúvate reproduktory v ideálnom uhle. Reproduktory sú vhodné najmä pre zapojenie na autorádio a pýši sa extrémnou citlivosťou až 94 dB. Vďaka tomu dokážu zahrať oproti konkurenčným reproduktorom veľmi nahlas bez nepríjemného skreslenia. Výkon aj továrenského autorádia je plne dostačujúca pre tieto reproduktory a nie je potrebné dokupovať externý zosilňovač.

Design a spracovanie

Vďaka svojmu talianskemu pôvodu reproduktory disponujú veľmi podareným dizajnom a tradične u produktov značky Hertz aj perfektným dielenským spracovaním. Membrána všetkých reproduktorov tohto radu má svetlo sivú farbu v matnom prevedení. U komponentných reproduktorov si navyše všimnete uprostred membrány umiestneného loga značky na čiernom pozadí. Všetko pôsobí veľmi decentným a elegantný dojmom. Koaxiálne reproduktory sú podľa môjho názoru ešte o niečo podarenejšie. Membrána je samozrejme rovnaká, výškový reproduktor je umiestnený uprostred membrány a je lemovaný doplnkami z lešteného hliníka vrátane loga značky. Dizajnovo aj funkčne považujem za najzaujímavejšie absenciu akejkoľvek kabeláže, ktorá u väčšiny koaxiálnych reproduktorov býva súčasťou membrány. Keďže si reproduktory radu Uno zachovávajú vysokú kvalitu zvuku z vyššieho radu Dieci, bolo potrebné aj niekde šetriť a tak v balení nenájdete ochranné mriežky. Výnimku tvoria iba oválne reproduktory s rozmermi 6x9", kde sú zvyčajne krycie mriežky štandardom. Vzhľadom na to, že sa predpokladá skrytá inštalácia reproduktorov, nepovažujeme absenciu mriežok za problém. Avšak v prípade záujmu je možné mriežky v dizajne značky Hertz dodatočne zakúpiť. Reproduktory sú balené v polystyrénovej škatuli s dizajnovo podareným obalom v tradičných čierno-oranžových farbách.

Inštalácia reproduktorov

Vzhľadom k niekoľkým rozmerovým variantám je možné reproduktory radu Uno inštalovať prakticky do väčšiny automobilov. Reproduktory majú štandardné rozmery aj montážnu hĺbku a ich inštalácia je obvykle jednoduchá a bezproblémová. V prípade inštalácie do automobilu, kde sú potrebné reproduktory so zníženou inštalačnou hĺbkou (napríklad Škoda Fabia prvej generácie), môžete zakúpiť komponentné reproduktory Hertz K 170, prípadne koaxiálne reproduktory Hertz X 170 s nízkou montážnou hĺbkou. U komponentných reproduktorov nájdete v balení okrem stredobasu aj oddelené výškové reproduktory, ktoré majú malé rozmery a zmestia sa bez problémov do pôvodného umiestnenia originálnych reproduktorov. K dispozícii sú aj domčeky pre montáž napríklad na palubnú dosku. Frekvenčné výhybky sú integrované na kábli, čo oceníte predovšetkým pri montáži. V balení nájdete ešte montážne príslušenstvo ako sú káble alebo skrutky potrebné k inštalácii. Do väčšiny vozidiel budete potrebovať pri výmene reproduktorov špecifické podložky pod reproduktory, ktoré nie sú súčasťou balenia a rozlišujú sa podľa konkrétneho modelu vášho vozidla.

Praktické skúsenosti a porovnanie s ostatnými reproduktormi

Väčšina reproduktorov modelového radu Uno sme zapojili do demo panelu na našej brnenskej predajni a začali sme počúvať a porovnávať. Čo nás zaujímalo úplne najskôr bolo porovnanie zvuku medzi komponentmi Hertz K 165 a Mac Audio APM Fire 2.16. Reproduktory Mac Audio radu APM Fire sú najpredávanejšími na našom eshope už niekoľko rokov a získali aj 3 roky po sebe ocenenie "Heureka produkt roka", ktoré dostanú najobľúbenejšie produkty jednotlivých kategórií od užívateľov Heureky. Z hľadiska zvuku v podstate nemali v danej cene okolo 60,- € konkurenciu a aj preto držíme v túto chvíľu vyše 800 párov skladom. O to väčšie prekvapenie u nás nastalo po vypočutí oboch reproduktorov. Reproduktory Hertz sú zvukovo o triedu vyššie, najmä ich výškové reproduktory produkujú veľmi prirodzený a detailný zvuk, ktorý poznáme u reproduktorov mnohonásobne drahších. Taktiež citlivosť reproduktorov je znateľne vyššia a oproti reproduktorom Mac Audio zahrajú na rovnakom zdroji Hertz K 165 hlasnejšie a s miernejším skreslením vo vyšších hlasitostiach. Podanie basov je na podobnej úrovni, každopádne reproduktory Mac Audio sú už v paneli dlho a sú rozohrané, takže tento parameter môžeme hodnotiť až po dlhšom čase. Celkovo hodnotíme reproduktory Hertz K 165 ako jednoznačne najkvalitnejšie komponentné reproduktory v cene do 80,- €, aké sme za celú históriu našej firmy mali k dispozícii na predajni. Detailne sme ich porovnali aj s reproduktormi vyššieho radu Dieci Hertz DSK 165.3, ktoré sú na trhu už niekoľko rokov. Zvuk je veľmi podobný a rozdiely v prospech radu Dieci nájdete až pri detailnom počúvaní, najmä náročnejších žánrov ako je rock alebo jazz. Je skrátka poznať, že nový rad Uno vychádza z rokov prevereného radu Dieci, ktorý bude v roku 2020 kompletne inovovaný. Prakticky podobné výsledky sme zaznamenali aj u koaxiálnych reproduktorov, ktoré zvukovo úplne vyčnievajú a prekoná aj výrazne drahšie a hojne predávané reproduktory ostatných nami dovážaných značiek. Reproduktory Uno sú pre nás veľmi príjemným prekvapením a odporúčame ich všetkým, ktorí požadujú kvalitný zvuk a nechcú príliš do nových reproduktorov investovať. Za nás jasná voľba pri výbere základných reproduktorov pre nadchádzajúce roky.

Autor: Ing. Karel Konečný
Kopírovanie fotografií alebo textu je zakázané! Všetky práva vyhradené.

Podobné články

Bluetooth reproduktory
Pomaly, ale iste nastáva nová éra počúvania hudby. CD sú jasne na ústupe a trendom je bezdrôtové streamovanie hudby. Nebuďte pozadu a zažite zvuk kdekoľvek - mobilní bluetooth reproduktory sa stávajú súčasťou hudobnej scény.
Celý článok
Android Auto & Apple CarPlay
Ak neviete k čomu slúžia u autorádií funkcie Apple CarPlay a Android auto a ako tieto funkcie nastaviť, dozviete sa všetko v tomto článku.
Celý článok
Porovnanie siedmych najobľúbenejších bezmechaník
Test autorádií bez CD mechaniky pre rok 2018
Celý článok
Nový rad reproduktorov Mac Audio Power Star
Po dlhšej dobe značka Mac Audio prichádza na trh s novou radou reproduktorov "Power Star". Kompletné predstavenie a recenzie.
Celý článok
Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte.