Košík0
Spôsoby doručenia
Prepravca6 €
Osobný odber BrnoZadarmo

Ako správne umyť auto bez škrabancov a narušenia vosku

Pravidelné umývanie auta je v podstate najzákladnejšou časťou starostlivosti o vzhľad automobilu. Umyté auto nielen dobre vyzerá, ale ak to robíme správne, predlžujeme životnosť a kvalitu laku aj hodnotu celého auta. Čisté auto je navyše vizitka každého z nás, poďme si teda názorne ukázať ako postupovať, aby sme pri umývaní auta lak nepoškriabali a neurobili viac škôd, než úžitku. V tomto článku chceme popísať predovšetkým ako efektívne a bezpečne umyť auto, nechceme vás zaťažovať prílišnými detailmi a postupmi. Na aute sa toho dá umývať a čistiť veľmi veľa a v podstate na všetko existuje nejaký prípravok. My sa budeme venovať základnému umývaniu, ktoré zvládne každý bez nutnosti nákupu hromady prípravkov. Potrebovať budete predovšetkým kvalitný autošampón, umývaciu rukavicu, vedro na vodu a sušiaci uterák. Poďme sa teda do toho pustiť.

1. Umývanie kolies

Keďže na kolesách je zvyčajne najviac špiny, odporúčame začať práve kolesami. Zamedzíme tým opätovnému zašpineniu karosérie, ak by sme zvolili opačný postup. Samotný šampón zvyčajne na znečistené kolesá nestačí, špina býva "zažratá" a je vhodné použiť účinný prípravok. Presne taký je napríklad čistič kolies a odstraňovač vzdušnej hrdze Dodo Juice Ferrous Dueller. Ten stačí na kolesá nastriekať a nechať chvíľu pôsobiť. Po pár sekundách sa začne povrch zafarbovať do červena, je to reakcia so železitými čiastočkami. Prípravok nielenže rozpúšťa vzdušnú hrdzu a brzdový prach, ale aj všetku špinu. V prípade silnejšieho znečistenia odporúčame použiť štetec na kolesá, ktorým odstránite usadenejšiu špinu. Následne stačí kolesá opláchnuť silným prúdom vody. Dajte si pozor na to, aby prípravok samovoľne na kolesách nezaschol, preto radšej čistite každé koleso zvlášť. Upozorňujeme, že aj keď je Ferous Dueller pH neutrálny, je aj tak veľmi silný a môže narušiť ochrannú vrstvu, ak ju máte na kolesách nanesenú. Ak teda máte lak svojich hliníkových kolies chránený napríklad voskom alebo sealantom, odporúčame skôr menej agresívnejšie prípravky, napríklad Dodo Juice Supernatural Wheel Cleaner. Jeden tip na záver - kolesá ošetrené keramickým povlakom sa výrazne menej špinia, odpudzujú vodu aj ďalšie nečistoty a na ich čistenie následne veľmi často stačí len obyčajná voda. Viac v našom ďalšom článku "aplikácia keramickej ochrany na kolesá".

2. Umývanie karosérie

Teraz k samotnému umývaniu. To vykonávajte ideálne v tieni, bez priamych slnečných lúčov. Ak to nie je možné, tak auto udržujte vlhké a po umytí ho rýchlo usušte. Šampón aj kvapky vody môžu na laku zanechať mapy, ktoré idú následne ťažko odstrániť. Budete potrebovať vedro na vodu, ideálne odporúčame dve vedrá. Jedno na vodu so šampónom, druhé iba s čistou vodou, v ktorom budete oplachovať rukavicu. Kvalitný šampón, ktorý nepoškodí voskovú ochranu je základ. My odporúčame napríklad vysoko koncentrovaný pH neutrálny šampón Carbon Collective Lusso, ktorý je šetrný k vosku, zachováva jeho vrstvu aj pri častom umývaní a predlžuje jeho životnosť. Jeho koncentrácia je až neuveriteľná, na stredne znečistené auto stačí okolo 15 ml šampónu na vedro vody. Jedno umývanie vás tak vyjde doslova na pár centov. Keďže neobsahuje žiadne oleje ani látky zvyšujúce lesk, môžete ho použiť aj na okná. Ak nemáte na vozidle nanesenú žiadnu ochranu laku a ani o tom neuvažujete, odporúčame používať autošampón s voskom, ktorý okrem umytia dodá laku aj ochranu vďaka prídavku karnaubského vosku. Plnohodnotný vosk samozrejme nenahradí, ale pravidelným umývaním zaistíte laku permanentnú ochranu. Pre čo najefektívnejšie a najšetrnejšie umývanie odporúčame používať umývaciu rukavicu, najlepšie Bilt Hamber Auto-Mitt. Tá je vyrobená z ovčej vlny, ktorá je najvhodnejšia pre lak vášho auta. Najprv karosériu opláchnite vodou a až potom začnite umývať šampónom. Auto umývame vždy zhora nadol, v spodných častiach býva najviac špiny a týmto spôsobom sa skôr rozpustí. Auto po umytí dôkladne opláchnite prúdom vody a môžete sa pustiť do sušenia karosérie.

3. Sušenie

Po umytí prichádza na rad sušenie karosérie. Základom je kvalitný sušiaci uterák, ktorý je jemný pre lak a zároveň má silné absorbčné vlastnosti. Záleží aj na veľkosti auta, pre tie väčšie odporúčame uteráky s väčšou gramážou ako Dodo Juice Double Touch Drying Towel. Pre skutočných fajnšmekrov ponúkame uterák Carbon Collective Onyx, ktorý vidíte na fotografii. Má oproti spomínanému Dodo Juice dvojnásobnú gramáž 1200 gsm a je schopný naraz absorbovať až 2,5 l vody. S týmto uterákom je sušenie naozaj hračka, žiadna kvapka nemá v podstate šancu. Čo sa týka samotného sušenia, tak existujú dve metódy sušenia - prikladanie a ťahanie. Prvá spomenutá je k laku najšetrnejšia, uterák priložíte na karosériu, nasiakne vodu a následne ho priložíte na vedľajšie mokré miesto. Je to trošku pracnejšie, ale máte istotu že lak nepoškriabete. Obľúbenejšia je zrejme druhá metóda, ktorá je rýchlejšia a menej náročná. Všeobecne sa vyhnite predovšetkým krúživým pohybom s uterákom. Nezabudnite vysušiť naozaj všetky miesta, napr. otvorte dvere a utrite prahy.

4. Vyladenie drobností

U sušení zrejme väčšina z nás skončí, avšak pre tých náročnejších začína ešte posledná fáza. Po vysušení môžu na karosérii zostať zaschnuté vodné kvapky, tzv. vodný spot a ďalšie drobné nečistoty. To všetko odstránite detailerom. My sme na tieto účely použili základný detailer Basics of Bling od Dodo Juice. Ten rozjasní lak a vyčistí ho od spomínaného vodného spotu aj drobných nečistôt, ktoré na laku zostali. Samozrejme je šetrný k vosku a ďalším ochranám laku. Hodiť sa vám bude aj na dočistenie menej prístupných miest exteriéru, ale použiť ho môžete aj na interiér. Aplikácia je jednoduchá. Nastriekajte ho na karosériu, rozotrite mikrovláknovou utierkou a jej suchou stranou lak do sucha rozleštite. Nevýhoda tohto detailera je, že laku nedodáva takmer žiadnu dodatočnú ochranu. Čo samozrejme nie je problém u lakov, na ktorých je nanesená ochranná vrstva či už vosk, sealant alebo keramika. V ponuke máme aj detailery, ktoré poskytnú laku ochranu alebo posilnia už tú existujúcu. Konkrétne Carbon Collective Speciale je detailer, ktorý obsahuje dnes tak populárnu keramiku. Tá vydrží na laku až 3 mesiace po aplikácii a môžete tento detailer používať ako často chcete. Odmenou vám bude zvýšená ochrana laku, skvelý odvod vody aj typické kvapôčkovanie a odolnosť voči nečistotám.

Autor: Ing. Karel Konečný
Kopírovanie fotografií alebo textu je zakázané! Všetky práva vyhradené.

Podobné články

Ako perfektne vyčistiť čelné okno auta
Neviete ako sa správne starať a jednoducho vyčistiť čelné sklo vášho auta? V tomto článku vás to naučíme.
Celý článok
Čistenie interiéru auta
Postup čistenia palubnej dosky a ďalších plastov interiéru vozidla s matným efektom.
Celý článok
7 krokov k perfektne čistému autu po zime
Dlhá zima sa prejaví na exteriéri aj interiéri auta, poďme ho spoločne vyčistiť a pripraviť na jar.
Celý článok
Ako sa starať o alu kolesá
Ako správne čistiť a starať sa o hliníkové disky, aby zostali stále ako nové? Prečítajte si v našom článku.
Celý článok
Aplikácia keramickej ochrany na plasty automobilu
Dlhodobá ochrana až na dva roky, obnovenie pôvodnej farby plastov, ochrana pred vyblednutím, pred UV žiarením a nečistotami a predovšetkým ľahká údržba. To sú hlavné výhody keramickej ochrany na plasty.
Celý článok
Ako navoskovať auto
Napísali sme kompletný návod ako navoskovať lak automobilu, vrátane umývania, dekontaminácie laku a prípravy pred voskovaním.
Celý článok
Aplikácia keramickej ochrany na kolesá
Chcete maximálne chrániť hliníkové kolesá vášho auta? Keramická ochrana odpudzuje nečistoty, vodu a chráni aj proti drobným škrabancom. Viac sa dočítate v našom článku.
Celý článok
Ako postupovať pri leštení koncoviek výfuku
Postup pri leštení kovov a chrómu - leštili sme koncovky výfuku na Mini Cooper S.
Celý článok
Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte.