Môj účet

Aplikácia keramického povlaku na okná nového BMW X1

Pokračovanie nášho trojdielnej série o tom, čo je vhodné urobiť ihneď po kúpe nového auta. Ako prví sme použili keramickú ochranu kože na naše BMW X1, určite si pozrite článok o ochrane kožených sedadiel. Druhou fázou bolo nanesenie keramickej ochrany na alu kolesá, tejto téme sa budeme venovať v úplne novom článku v budúcnosti. Do tej doby si pozrite náš súčasný článok: aplikácia keramickej ochrany na hliníkové kolesá. Takže máme za sebou ochranu kože, ochranu hliníkových kolies - v oboch prípadoch sme použili keramický povlak. Teraz vám chceme ukázať kompletnú ochranu všetkých okien na vonkajšej strane vozidla. V prípade nášho BMW X1 to znamenalo jediné, aplikácia nového keramického povlaku na čelné sklo, bočné okná, zadné sklo, sklo spätného zrkadla a tiež na veľké strešné okno. V našom článku vám podrobne popíšeme postup, ako aplikovať keramický povlak na okná nového auta. Tento článok nie je len pre majiteľov nových áut, ale aj pre už používané vozidlá a pre tých, ktorí si už zvykli používať tekuté stierače a chcú sa v starostlivosti o okná posunúť ďalej. Jediný rozdiel je v príprave, pri používaných autách je potrebné sklo navyše vyleštiť.

Prečo používať tekuté stierače

Pod pojmom tekuté stierače, niekto im hovorí neviditeľné stierače, sa skrýva špeciálna "vodička", ktorú pomocou pomocou aplikátora nanesiete na okná a zotrieť. Po aplikácii nastane efekt kvapičkovania pri jazde v daždi, voda sa nezhromažďuje na čelnom skle, čím vzniká priestor pre oveľa bezpečnejšiu jazdu v daždi. Vďaka tekutým stieračom nie je potrebné v určitých situáciách používať klasické stierače. Vo všeobecnosti to platí pri rýchlostiach 90 km/h. Mnohí výrobcovia tekutých stieračov uvádzajú rýchlosť od 60 km/h, ale skutočnosť je skôr 90 km/h. Závisí to od sklonu čelného skla, ale ak nemáte superšport, potom počítajte skôr od 90 km/h. Prestať používať klasické stierače využijete hlavne pri jazde po diaľnici. Medzi ďalšie výhody takto ošetreného skla kvalitnými tekutými stieračmi patrí menšia námraza v zime. Pokiaľ totiž máte na oknách aplikované kvalitné tekuté stierače, potom sa na okne námraza v takej miere neudrží. Čím kvalitnejšie sú tekuté stierače, tým menej okná zamŕzajú. V letnom období idú zase lepšie odstraňovať zvyšky hmyzu. Ak niekto niekedy pochyboval o výhodách autokozmetiky ako takej, pre nás sú tekuté stierače jedným z nevyhnutných bezpečnostných prvkov pri jazde, a to nielen v daždi. Keramický povlak okien má rovnaké vlastnosti, ale posunuté o niekoľko úrovní vyššie. Tekuté stierače môžete používať aj v sprche alebo na oknách v domácnosti, okná sa menej špinia a ľahšie sa udržiavajú.

Zabudnite na obyčajné tekuté stierače, je tu keramický povlak na okná

Keramický povlak na okná má podobné vlastnosti ako tekuté stierače, ale vydrží oveľa dlhšie a ľahko sa aplikuje. Pre naše nové BMW X1 sme vybrali nový produkt z našej ponuky, ktorý je predurčený stať sa bestsellerom v kategórii tekutých stieračov. Nejedná sa totiž o obyčajné tekuté stierače, ktoré majú reálnu výdrž niekoľko mesiacov a ktoré časom dáte dole stieraním alebo používaním vozidla ako takého, ale o keramický povlak na sklo - Aqua Glass Protection. Aqua Glass Protection je vysoko účinný keramický povlak na sklo, ktorý pôsobí ako neviditeľná ochrana. Má veľmi vysoký stupeň hydrofóbnosti a rýchlo odstraňuje vodu zo skla vozidla. Okrem toho znižuje priľnavosť nečistôt, hmyzu a námrazy na povrch skla. Aqua Glass Protection zabezpečuje oveľa lepšiu viditeľnosť bez ohľadu na vonkajšie počasie. Trvanlivosť povlaku je až 2 roky alebo 20 až 30 tisíc kilometrov od aplikácie. Okrem toho je aplikácia veľmi jednoduchá. Aqua Glass Protection je inovatívny, osvedčený keramický povlak na okná, ktorý vám umožní cítiť sa za volantom sebaisto a pohodlne za každých podmienok. Výrobca deklaruje pohyb kvapiek od rýchlosti 50 km/h, v reálnom prostredí počíta od rýchlosti 60 do 70 km/h v závislosti od sklonu okna. Keramický povlak Aqua Glass Protection je možné zakúpiť v 3 objemových variantoch: 15 ml, 30 ml a veľké 100 ml balenie. Čo vás však určite bude zaujímať, ak ste sa rozhodli pre jeho kúpu, je jeho aplikácia.

Krok 1 - odstránenie vodných škvŕn

My sme keramickýpovlak aplikovali na nové vozidlo, ktoré sme si priviezli priamo od predajcu BMW, takže nebolo potrebné leštiť okno. Tento článok je len o aplikácii a ochrane keramického povlaku na novom aute. Ak máte záujem pozrieť sa na aplikáciu tekutých stieračov u staršieho auta, bude vás zaujímať článok: Návod na aplikáciu tekutých stieračov. Prvá vec, ktorú treba urobiť, je optická kontrola okien pri kvalitnom osvetlení. Musíte zistiť, či sa na okne nenachádza škvrna od vody, ktorá sa tam mohla usadiť pri preprave vozidla z výroby alebo pri jeho skladovaní. Od samotnej výroby auta po jeho doručenie k vám môže uplynúť niekoľko mesiacov, preto musíte počítať s tým, že na oknách predsa len niečo môže zostať. Škvrny od vody sú zaschnuté kvapky, ktoré vytvárajú nevzhľadné škvrny, a tie je potrebné odstrániť. Ak nájdete vodnú škvrnu, musíte okná vyčistiť prostriedkom na odstraňovanie vodného kameňa, napríklad CarPro Spotless 2.0. Vodné škvrny na oknách sú vo všeobecnosti veľmi časté. Najviac vodných škvŕn sa nachádza na strešnom okne a čelnom skle - relatívne vodorovných plochách. Na uvedenom vozidle BMW X1 sa vodná škvrna vyskytovala len minimálne a dala sa ľahko odstrániť bežným čistiacim prostriedkom na okná.

Krok 2 - príprava okien na aplikáciu keramického povlaku - dokonalé odmastenie

Akékoľvek tekuté stierače, keramický povlak na okná alebo rýchla ochrana na okná v spreji fungujú 100% len vtedy, ak je sklo dokonale odmastené, čisté a samozrejme suché. Ak ste si istí, že na sklách nie sú žiadne zvyšky zaschnutej vody a sú čisté, potom prichádza na rad odmasťovanie - dokonalé odmastenie. Podľa našich skúseností používame na odmasťovanie najlepší čistič okien Infinity Wax Spotless Glass Cleaner, ktorý funguje dokonale. Keramický náter nanesieme na všetky okná vrátane strešného okna, takže odmastíme postupne všetky okná. Pripravíme si dve utierky z mikrovlákna, dobre sa nám pracuje s utierkou Purestar Speed Polish Multi Towel Gray, ktorá je veľmi kvalitná a výborne funguje na odmastenie okna aj na leštenie keramického povlaku. Na odmastenie okien použijeme dve tieto utierky, jednu na prácu s čistiacim prostriedkom na okná a druhú na záverečné leštenie. V praxi to vyzerá tak, že čistič okien nastriekame na utierku niekoľkokrát zo vzdialenosti približne 15 - 20 cm, potom okamžite začneme odmasťovať okno a postupne striekame na utierku. Keď je okno odmastené, opäť ho utrite druhou čistou utierkou z mikrovlákna, pričom odporúčame tento postup pre jedno okno zopakovať 2 až 3-krát. Týmto spôsobom postupne odmastite všetky okná na vozidle. Kvalitu odmastenia spoznáte podľa toho, že zvnútra vozidla nebudú viditeľné absolútne žiadne šmuhy a po prejdení ukážkovacom po okne bude okno tzv. pískať, vŕzgať a prst sa bude zadrhávať. To je znamenie, že okno je dokonale odmastené a pripravené na nanesenie keramického povlaku.

Krok 3 - samotná aplikácia, ktorá je veľmi jednoduchá

V treťom kroku si ukážeme, ako jednoducho sa keramický povlak aplikuje. Skôr ako popíšeme postup aplikácie krok za krokom, je potrebné poznamenať, že neodporúčame aplikáciu vykonávať vo vonkajšom prostredí. Tekuté stierky vyžadujú bezprašné prostredie a ideálna teplota na aplikáciu je niekde medzi 14 a 21 ºC. Odporúčame aplikáciu v bezprašnej garáži alebo dielni. Vždy nanášajte 2 vrstvy! Aqua Glass Protection Ceramic Coating má trochu odlišnú aplikáciu ako bežné tekuté stierače, preto postupujte podľa nižšie uvedeného postupu aplikácie:
 • Nikdy nepodceňujte prípravu, zbavte sa vodnej škvrny a dokonale odmastite okná (nové auto).
 • Používajte ochranné gumové rukavice, ktoré sú odolné voči chemikáliám.
 • Ak máte strešné okno, pripravte si schody.
 • Fľašu Aqua Glass Protection zľahka pretrepte.
 • Pripravte si aplikátor (tzv. aplikačnú kocku) a priložte k nemu handričku (10 x 10 cm) na nanášanie keramického povlaku. Handričku vložte do aplikačnej kocky zo strany pomocou "kreditky", ľahšie sa s ňou pracuje a je bezpečnejšia, handrička nikdy nespadne na zem.
 • Na aplikátor naneste niekoľko kvapiek prípravku a podľa potreby postupne doplňujte povlak.
 • Prvú vrstvu na okno nanášajte vždy vertikálnym pohybom, t. j. od spodného okraja okna k hornému okraju.
 • Dbajte na to, aby bol povlak nanesený všade a aby nevznikali žiadne mŕtve miesta.
 • Po dokončení okamžite naneste druhú vrstvu horizontálnymi pohybmi, t. j. zľava doprava a naopak. Tým zabezpečíte, že ste dokonale pokryli celý povrch skla.
 • Nechajte výrobok úplne zaschnúť (zvyčajne 15 minút pri teplote 18 ºC).
 • Prebytočný výrobok odstráňte utierkou z mikrovlákna, opäť môžete použiť Purestar Speed Polish Multi Towel Gray (nový kus).
 • Utierku z mikrovlákna postupne otáčajte, nikdy neutierajte celú plochu len jednou stranou, môžete ju preložiť na niekoľko strán.
 • Nakoniec použite novú utierku Purestar Speed Polish Multi Towel Gray, plochu preleštite - a máte hotovo.
 • Leštenie Aqua Glass Protection je jednoduché a nie je také namáhavé ako pri niektorých iných tekutých stieračoch.
 • Vozidlo nesmie byť vystavené nepriaznivým poveternostným podmienkam najmenej 12 hodín po aplikácii.
 • Odporúčame neumývať vozidlo počas 7 dní.

Kapacita, údržba a životnosť

Určite každého zaujíma spotreba. V Ahifi máme jedno "erárne" 100ml balenie, ktoré postupne aplikujeme na všetky naše vozidlá. Na BMW X1 U11 s veľkým panoramatickým strešným oknom bola spotreba odhadnutá na 10 až 12 ml na celé auto (ošetrenie všetkých okien, zrkadiel a veľkého strešného okna, všetko v 2 vrstvách). Nemá zmysel kupovať 100ml balenie, pokiaľ nie ste predajca automobilov alebo majiteľ viac ako siedmich vozidiel. Je rozumné zaobstarať si 15 ml alebo 30 ml balenie. Samotná údržba okien, na ktorých je nanesený keramický povlak, sa nelíši od bežnej údržby, je len oveľa jednoduchšia. Životnosť keramického povlaku je až 2 roky alebo 20 - 30 tisíc km. Dôrazne varujeme pred používaním lacných vôd do ostrekovačov, ktoré sú v súčasnosti ponúkané na čerpacích staniciach. Tie môžu postupne narušiť keramický povlak a znížiť jeho účinnosť. Tieto agresívne zmesi kvapalín do ostrekovačov tiež poškodzujú vosk a erodujú keramický povlak na vozidle a môžu zašpiniť plastové diely, preto dôrazne varujeme pred ich používaním. Odporúčame zaobstarať si originálne zmesi do ostrekovačov, napríklad od BMW alebo Volkswagenu, alebo jednoducho používať šetrnú zmes z nášho radu Dodo Juice Spirited Away vo forme koncentrátu.

Autor: Ing. Karel Šudák
Kopírovanie fotografií alebo textu je zakázané! Všetky práva vyhradené.

Súvisiace produkty

Aqua Glass Protection (100 ml)Keramický povlak na sklo Aqua Glass Protection (100 ml)TipAktualizovanéRýchly náhľadkeramický povlak na okná, doba ochrany 2 roky alebo 20 000 až 30 000 km, 100 ml60,99 EURSkladomAqua Glass Protection (15 ml)Keramický povlak na sklo Aqua Glass Protection (15 ml)TipAktualizovanéRýchly náhľad (1 hodnotenie)keramický povlak na okná, doba ochrany 2 roky alebo 20 000 až 30 000 km, 15 ml14,99 EURSkladomAqua Glass Protection (30 ml)Keramický povlak na sklo Aqua Glass Protection (30 ml)TipRýchly náhľad (6 hodnotení)keramický povlak na okná, doba ochrany 2 roky alebo 20 000 až 30 000 km, 30 ml23,99 EURSkladomInfinity Wax Spotless Glass Cleaner (500 ml)Čistič okien Infinity Wax Spotless Glass Cleaner (500 ml)TipAktualizovanéRýchly náhľad (17 hodnotení)vysoko kvalitný čistič na okná, 500 ml12,99 EURSkladomPurestar Speed Polish Multi Towel GrayMikrovláknová utierka Purestar Speed Polish Multi Towel GrayTipRýchly náhľad (45 hodnotení)univerzálna mikrovláknová utierka, 42 x 35 cm, gramáž 320 gsm, sivá farba3,22 EURSkladomPurestar Wonder Glass TowelMikrovláknová utierka na sklá Purestar Wonder Glass TowelTipRýchly náhľad (28 hodnotení)mikrovláknová utierka na sklá, 40 x 40 cm, gramáž 195 gsm, sivá farba6,49 EURSkladomCarbon Collective Application KitAplikačný set na keramický povlak Carbon Collective Application KitTipRýchly náhľad (33 hodnotení)aplikačný blok s aplikačnou handričkou 10 x 10 cm (balenie 5 ks)7,49 EURSkladomAqua SuedeMikrovlákno Aqua SuedeTipRýchly náhľad10 x 10 cm, 1 ks0,49 EUR1 až 4 týždneAqua ApplicatorAqua ApplicatorTipRýchly náhľad (1 hodnotenie)aplikátor na nanášanie keramických povlakov2,82 EURSkladomCarPro Spotless 2.0 (500 ml)Odstraňovač škvŕn od tvrdej vody CarPro Spotless 2.0 (500 ml)Rýchly náhľad (1 hodnotenie)inovovaný odstraňovač škvŕn od tvrdej vody - vhodný pre automobily ošetrené keramickým nanopovlakom, 500 ml12,61 EURSkladomDodo Juice Spirited Away (500 ml)Zmes do ostrekovačov Dodo Juice Spirited Away (500 ml)Rýchly náhľad (50 hodnotení)celoročná zmes do ostrekovačov, koncentrát, 500 ml13,49 EURSkladom

Podobné články

Ochrana kožených sedačiek v novom aute
Už sa nemuséte obávať svetlej kože! Máme pre Vás účinné a jednoduché riešenie, ako ochrániť kožu v novom aute pomocou keramickej ochrany na koži od CarPro. Ukážem Vám, ako na to!
Celý článok
Ako sa starať o sedačky z Alcantary
S rastúcou obľubou a rozšírením Alcantary v automobiloch sa čoraz častejšie stretávame s otázkami ako čistiť a starať sa o sedačky z Alcantary. Všetko dôležité sa dozviete v našom článku.
Celý článok
Ako na dekontamináciu laku ľahko v 3 krokoch
Dekontaminácia laku patrí k dôležitým bodom prípravy laku pred aplikáciou vosku, sealantu alebo keramickej ochrany. Ako ju s úspechom zvládnuť sa dozviete v našom článku.
Celý článok
Typy mikrovláknových utierok a ich použitie
Mikrovláknové utierky sú nevyhnutnou pomôckou pri starostlivosti o autá a ich kvalita aj správne použitie môže ovplyvniť výsledok práce. Viac o utierkach a ich použitie v našom článku.
Celý článok