Môj účet

Ako efektívne ochrániť kožené sedačky v novom aute

Pri výbere nového automobilu sa každý zamýšla na tom, akú farbu interiéru si vybrať. V súčasných nových autách nájdete rôzne druhy kože alebo jej imitácie častejšie ako predtým. My Vám preto cheme pomôcť pri rozhodovaní, či si vôbec vybrať farbu kože do svojho auta, a ak áno, tak akú. Mnohokrát sme sa stretli s názorom, že svetlá alebo biela koža je nepraktická, hneď sa zašpiní a že tmavá alebo úplne čierna koža je oveľa lepšia a praktickejšia. Ako svetlá koža, tak aj tmavá koža sa špinia úplne rovnako. Na čiernej koži nie je vidieť špinu na prvý pohľad, ale aj tak sedíte na špinavých sedadlách a ani o tom neviete. Chceme vám uľahčiť rozhodovanie a tiež vám ukázať, ako sa starať o kožené sedadlá a chrániť ich po kúpe nového auta. Budeme aplikovať vysoko kvalitnú keramickú ochranu na koži, čo zvládne každý, je to v podstate veľmi jednoduché.

BMW X1 U11 - ochrana kože v novom aute

Celý poces aplikácie ochrany na koži Vám ukážeme na novom BMW X1, ktoré k nám prišlo priamo od dílera BMW v Brne. Podľa špecifikácie je BMW X1 vybavené kožou Vernasca Oyster/Black, čo je svetlo krémová koža s čiernym prešívaním. Ide o model BMW X1 s najvyššou výbavou z hľadiska čalúnenia. Sedačky sú celé kožené a v rovnakej koži sú vyhotovené aj časti dverných panelov, kde je vrchná časť kože čierna. Čierna koža je v rámci M paketu aj na prístrojovej doske, podľa výrobcu ide o interný kód 4NW - prístrojová doska v prevedení Luxury. Všetky tieto povrchy sme sa rozhodli maximálne ochrániť, a prinášame vám tak detailný postup s tipmi, ktoré v návode nenájdete.

Keramická ochrana na koži, to existuje?

Predtým, ako si tu popíčeme celý proces aplikácie keramickej ochrany kože, určite Vás napadne: "Ale keramika sa predsa nanáša na lak!" Keramické povlaky na karosérii sú našťastie u širokej verejnosti dobre známym pojmom, ale pravdou je, že existujú aj keramické povlaky na plasty, keramické povlaky na pneumatiky, keramické povlaky na okná. A potom existujú aj keramické povlaky na kožu, ktoré považujeme za rovnako dôležité ako keramické ochrany laku, ktoré slúžia na účinnú ochranu laku pred UV žiarením, zachytávaním nečistôt, vtáčieho trusu.... A čo je tiež dôležité - automobil, ktorý je chránený keramickým povlakom, sa oveľa ľahšie umýva. Keramická ochrana kože je veľmi účinná ochrana, ktorá je určená pre všetky kožené povrchy a je veľmi efektívnym pomocníkom pri používaní vozidla. Účinne chráni kožu pred UV žiarením, postupným praskaním, zašpinením, pred zafarbením od modrých nohavíc a pred tekutinami. Takto chránená koža sa výrazne ľahšie udržuje. My sme stavili na istotu a rozhodli sme sa pre inovatívny keramický náter CarPro CQUARTZ Leather 2.0. Teraz si ukážeme a popíšeme, ako celý proces funguje. Nie je to zložité, zvládne to každý!

Pripojte auto na nabíjačku

Moderné autá majú množstvo riadiacich jednotiek, ktoré neustále vyhodnocujú stav vozidla. Pri práci v interiéri, kedy často otvárate dvere, auto sa opakovane prebudí. Pri otvorených dverí je auto nesutále aktívny, svietelka aj veľké displeje svietia, a to všetko dosť solídne vybíja batériu vozidla (najmä v BMW alebo Mercedesoch). Preto odporúčame pred začatím prác na interiéri, ktoré zaberú x hodín, pripojiť vozidlo k externému zdroju napíjania. V podstate neviete, aký dlhý čas auto stálo na prekladisku, kým sa dostalo k vám, takže si nemôžete byť istí, či predajca pred odovzdaním auta nabil batériu. Pri odovzdávaní a ukážke automobilu, ktoré niekedy trvajú viac ako hodinu, sa batéria tiež vybíja. Po pripojení si auto hneď zo začiatku dobijete s istotou, že batéria bude 100% nabitá. Preto ako prvý krok pripojte autobatériu ku kvalitnej nabíjačke. Dávajte pozor na káble, aby nepoškriabali lak auta, použite tzv. plyšový uterák, napr. modrý Purestar Premium Buffing Towel.

Pred odovzdaním neumývať a neodstrániť ochranné poťahy!

Pri kúpe nového vozidla sme si poistili jednu dôležitú vec. Požiadali sme predajcu, aby nám nové auto odovzdal neumyté a so všetkými ochrannými fóliami. Drvivá väčšina autosalónov nevie, ako auto detailne umyť. Je veľká škoda, keď sa nové a dokonale nalakované auto poškriabe pri nešetrnom umývaní, pri ktorom technik vezme hubku a ďalej už to asi poznáte. Pri odovzdaní možno chýba ten "wow efekt" čistého auta, ale pokiaľ si zakladáte na super stave auta hneď od začiatku, je dobré sa nad tým minimálne zamyslieť. Preto sme prevzali neumyté auto vrátane všetkých ochranných fólií. Fólie sme si sami odstránili - náhodou to bol skvelý pocit. Zostali aj prevozné poťahy, ktoré sme dali dole až tesne pred samotnou aplikáciou keramickej ochrany. Len tak sme mali istotu, že v aute nesedel niekto v "špinavých montérkach".

 Príprava interiéru pre aplikáciu keramickej ochrany u nového auta

Aj keď išlo o nové auto, objavili sme niekoľko vecí, ktoré bolo potrebné vyriešiť pred začatím nanášania keramického povlaku na kožu. Bolo potrebné skontrolovať, či je koža naozaj čistá a nemá na sebe žiadne mechanické častice, hoci aj nepatrné. Po odstránení ochranných poťahov na predmetnom vozidle sme na všetkých sedadlách objavili jemné čierne vlákna, ktoré bolo potrebné odstrániť. Rozhodne nie je dobrý nápad vziať do ruky vysávač a začať kožu vysávať, mohlo by dôjsť k jej poškriabaniu, ale v prípade potreby je možné použiť jemný nadstavec. My sme túto situáciu vyriešili jednoduchým spôsobom. Vzali sme utierku z mikrovlákna Purestar Speed Polish Multi Towel Gray, navlhčili sme ju a postupne sme z nej nečistoty zotreli. Na navlhčenie stačila obyčajná voda. Utierka musí byť vlhká, nie mokrá!

Ochranné rukavice, čelovka a garáž so správnou teplotou a vlhkosťou 

Predtým, ako pristúpite k aplikácii keramického povlaku na koži, je potrebné dodržiavať niekoľko zásad a pravidiel:
 • Aplikáciu možno vykonať aj vonku, ale neodporúča sa to, muselo by byť absolútne bezvetrie a tieň.
 • Odporúčame, povlak nanášať vo vetranej garáži pri teplote od 15 °C do 25 °C. V prípade pri teplote 25 °C povlak zaschne za jednu hodinu a pri teplote 15 °C za dve hodiny. CarPro odporúčanavyše používať bežný ventilátor, aby sa umožnilo prúdenie vzduchu vo vozidle.
 • V garáži nesmie byť vysoká vlhkosť, a nepracujte, keď vonku prší alebo hlboko v noci a potrebujete vetranie.
 • Pri práci so všetkými keramickými povlakmi používajte ochranné gumové rukavice - chráňte si predovšetkým pokožku!
 • V aute zvyčajne nie je dostatok svetla, preto dôrazne odporúčame používať kvalitnú čelovku, potom všetko uvidíte.
 • Všetky hlavové opierky vysuňte hore do najvyššej polohy.
 • Pred prvým použitím fľaštičku ochranného povlaku pretrepte.

Aplikácia keramického povlaku CarPro CQuartz Leather 2.0

CarPro ponúka dva objemové varianty keramického povlaku. My sme sa rozhodli pre menšie 30 ml balenie, ktoré obsahuje 30 ml fľaštičku keramického povlaku, aplikačnú kocku a malú aplikačnú handričku + dve nálepky s dátumom aplikácie, ktoré si môžete po aplikácii nalepiť na dvere, ale my sme to neurobili. (Používame aplikáciu "Poznámky" v našom mobilnom telefóne, kde zaznamenávame dátum každej práce vykonanej na aute - mobil má predsa každý pri sebe). Aplikačnú kocku s handričkou sme nepoužívali. Za lepšie riešenie považujeme používanie malých okrúhlych aplikátorov z mikrovlákna s krátkym vlasom Carbon Collective 75mm Microfibre Applicators, ktoré sú pre prácu s kožou praktickejší. Dostane sa s ním aj do horšie prístupných miest a lepšie kopíruje nerovný povrch sedačiek. Nám stačili dva tieto aplikátory - predávajú sa v sade po 2 kusoch, takže nám stačí 1 sada. Odporúčame začať s prístrojovou doskou (ak je v koži), potom volantom, prednými sedadlami, zadnými sedadlami a nakoniec aplikovať na dverné panely.

Samotná aplikácia v niekoľkých bodoch:

 • Nasaďte si čelovku a ochranné gumové rukavice.
 • Flaštičku párkrát pretrepte.
 • Otvorte flaštičku, pozor ide to celkom tažko, treba "zabrať".
 • Okrúhly aplikátor má vrecko na dva prsty, nasaďte si ho.
 • Stačí nakvapkať rozumné množstvo prípravku na okrúhly aplikátor.
 • Pri aplikácii pravidelne prikvapkávajte.
 • Začnite povlak vtierať do sedačky tak, aby bol všade a nikde nebolo suché miesto!
 • Miesto, kde bol povlak nanesený, spoznáte podľa toho, že sa plocha mierne leskne, je to evidentné. Po zotretí vznikne mat.
 • Pracujte po častiach a v priebehu dvoch (max. troch) minút musí byť povlak zotretý mikroválknovou utierkou s krátkym vlasom (napr. Purestar Speed Polish Multi Towel Graw). 
 • Jednou časťou sa rozumie napríklad operadlo alebo celé sedadlo. (Ale nenechajte sa príliš uniesť, čas beží pri aplikácii tak nejako rýchlejšie!)
 • Preto je dobré mať pri sebe hodinky a pozorne sledovať čas. 
 • Takto postupujte po celom aute - najprv prístrojovú dosku, volant, sedadlo vodiča, spolujazdca, zadné sedadlá a nakoniec výplne na dverí a ľakťovú opierku.
 • Ak je potrebné, posúvajte si sedačku dopredu alebo dozadu, lepšie sa tak dostanete na všetky miesta.
 • V prípade, že natriete plastovú časť, vôbec to nebude vadiť, povlak sa dá ľahko zotrieť aj z plastu.
 • Povlak je možné vrstiť, ale až po 1 - 2 hodinách (v závislosti od teploty v garáži). Čím vyššia teplota, tým skôr.

Výdatnosť, výdrž a ako dlho to trvá

Rozhodli sme sa pre 30 ml variant a po skončení aplikácie nám zostalo približne 8 ml povlaku. Prípravok sme naniesli na všetky sedačky (dve vrstvy na sedačku vodiča), výplne predných a zadných dverí, volant a prístrojovú dosku. Na sedadlo vodiča a volant sme naniesli len dve vrstvy keramického povlaku. Auto bude používať len jedna osoba, ktorá nikoho nevozí, takže by bolo zbytočné nanášať všade druhú vrstvu. Pri zahájení práce odporúčame naniesť prvý povlak na sedadlo vodiča, ktoré má potom dostatočný čas na zaschnutie, aby bolo možné nakoniec aplikovať vrstvu č. 2.  Ak plánujete naniesť dve vrstvy od začiatku, kúpte si väčšie balenie (50 ml). Ak vám stačí jedna ochranná vrstva, vyberte si 30 ml balenie. Po dokončení aplikácie musíte nechať auto v pokoji a nepoužívať ho 24 hodín. Potom je vozidlo pripravené na bežné používanie. Počas prvých 5 dní sa tiež vyhnite následnému umývaniu kože. Celkovú aplikáciu si užijete a nie je náročná, ak budete dodržiavať nami odporúčaný postup.

Chránená koža a jej následná údržba 

Ak takto "vyhráte" a ochránite kožku kvalitným keramickým povlakom, budúca starostlivosť je veľmi jednoduchá. V prípade, že auto používate bežným spôsobom, tzn. nemáte špinavé oblečenie ani nejazdíte v Liftagu či Bolte, stačí odhadom raz za 2 mesiace vziať navlhčenú mikrovláknovú utierku a miesta, kotré sú najviac namáhané, zotriet miesta a nechať ich uschnúť. Ide napr. o lakťovú opierku, výplne dverí na strane vodiča, podsedák a nástupnú bočnicu sedadla. Je to otázka niekoľkých minút a jednoducho tým zabezpečíte, že svetlá koža zostane dlho čistá a hlavne pružná a matná, čo nás teší najviac. Po nanesení keramického povlaku zostáva koža matná podstatne dlhšie, čo vždy oceníte. Najvýraznejšie sa to prejavuje pri čiernej koži, ktorá vďaka tomu vyzerá oveľa lepšie. Môžete si tiež všimnúť, že koža je po aplikácii pružnejšia a koža je o niečo poddajnejšia. A nakoniec - CarPro CQuartz Leather 2.0 môžete aplikovať aj na všetky plasty v interiéri, čím ich dokonale ochránite.

Autor: Ing. Karel Šudák
Kopírovanie fotografií alebo textu je zakázané! Všetky práva vyhradené.

Súvisiace produkty

Purestar Speed Polish Multi Towel GrayMikrovláknová utierka Purestar Speed Polish Multi Towel GrayTipRýchly náhľad (45 hodnotení)univerzálna mikrovláknová utierka, 42 x 35 cm, gramáž 320 gsm, sivá farba3,22 EURSkladomPurestar Plush Edgeless Premium Buffing Towel BlueMikrovláknová utierka Purestar Plush Edgeless Premium Buffing Towel BlueTipRýchly náhľad (54 hodnotení)prémiová mikrovláknová utierka, 40 x 40 cm, gramáž 1200 gsm, modrá farba10,98 EURSkladomCarPro CQuartz Leather 2.0 (30 ml)Sada na kožu CarPro CQuartz Leather 2.0 (30 ml)TipAktualizovanéRýchly náhľadšpičková high-tech ochrana kože a plastov v interiéri vozidla, 30 ml77,14 EURSkladomCarbon Collective Heavy Duty Black Textured Nitrile Glove - LChemicky odolná nitrilová rukavica Carbon Collective Heavy Duty Black Textured Nitrile Glove - LNovinkaRýchly náhľad (56 hodnotení)chemicky odolná rukavica, veľkosť L, farba čierna, cena 1 ks0,39 EURDočasne nedostupnéCarbon Collective Heavy Duty Black Textured Nitrile Glove - MChemicky odolná nitrilová rukavica Carbon Collective Heavy Duty Black Textured Nitrile Glove - MNovinkaRýchly náhľad (30 hodnotení)chemicky odolná rukavica, veľkosť M, farba čierna, cena 1 ks0,39 EURSkladomCarbon Collective Heavy Duty Black Textured Nitrile Glove - XLChemicky odolná nitrilová rukavica Carbon Collective Heavy Duty Black Textured Nitrile Glove - XLNovinkaRýchly náhľadchemicky odolná rukavice, veľkosť XL, farba čierna, cena za 1 ks0,39 EURDočasne nedostupnéCarbon Collective 75mm Microfibre ApplicatorsMikrovláknový aplikátor Carbon Collective 75mm Microfibre ApplicatorsRýchly náhľad (14 hodnotení)aplikátor z mikrovlákna, priemer 75 mm, 2 ks4,49 EURSkladomUnilite CRI-H200RČelovka Unilite CRI-H200R-5 %TipRýchly náhľad (2 hodnotenia)výkonná čelovka s prepínaním svetelného toku, prepínanie gestom, bezdotyková, 200 lúmenov81,04 EUR85,31 EUR SkladomCarPro CQuartz Leather 2.0 (100 ml) Doprava zadarmoKeramická ochrana kože CarPro CQuartz Leather 2.0 (100 ml)NovinkaTipRýchly náhľadhigh-tech keramická ochrana kože a plastov v interiéri vozidla, 100 ml179,18 EURNa objednávkuCarPro CQuartz Leather 2.0 (50 ml)Keramická ochrana kože CarPro CQuartz Leather 2.0 (50 ml)NovinkaTipRýchly náhľadhigh-tech keramická ochrana kože a plastov v interiéri vozidla, 50 ml97,55 EURSkladom

Podobné články

Ako ochrániť vonkajšie okná nového auta
Obyčajné tekuté stierače "končia", prichádza nová generácia ochrany okien! Predstavujeme Aqua Glass Protection, keramický povlak na sklo, ktorý funguje až 2 roky. Aplikácia na BMW X1.
Celý článok
Ako sa starať o sedačky z Alcantary
S rastúcou obľubou a rozšírením Alcantary v automobiloch sa čoraz častejšie stretávame s otázkami ako čistiť a starať sa o sedačky z Alcantary. Všetko dôležité sa dozviete v našom článku.
Celý článok
Ako na dekontamináciu laku ľahko v 3 krokoch
Dekontaminácia laku patrí k dôležitým bodom prípravy laku pred aplikáciou vosku, sealantu alebo keramickej ochrany. Ako ju s úspechom zvládnuť sa dozviete v našom článku.
Celý článok
Typy mikrovláknových utierok a ich použitie
Mikrovláknové utierky sú nevyhnutnou pomôckou pri starostlivosti o autá a ich kvalita aj správne použitie môže ovplyvniť výsledok práce. Viac o utierkach a ich použitie v našom článku.
Celý článok